Koordynatorzy Programu
Dr med. Paweł Grzesiowski
Inicjator wprowadzenia w 2012 r. metody przeszczepienia mikrobioty jelitowej w Polsce. Wraz z dr Adamem Hermannem oraz zespołem współpracowników opracował metodykę przeszczepu i wykonał pierwsze zabiegi w Polsce. Założyciel w 2015 r. Ośrodka Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie, w którym po raz pierwszy w Polsce rozpoczęto wykonywanie tych zabiegów w warunkach ambulatoryjnych.
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista II stopnia z pediatrii z tytułem doktora nauk medycznych. Praktykę kliniczną zdobywał jako asystent a potem adiunkt w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie, a następnie jako kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń i Zakażeń Szpitalnych w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie. Założyciel i prezes zarządu Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, obecnie kieruje NZOZ przy Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, w skład którego wchodzi m.in. Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Wykładowca akademicki, m.in. na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, w Studium Podyplomowym Prawa Medycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie. Konsultant medyczny w zakresie epidemiologii szpitalnej, diagnostyki, terapii i kontroli zakażeń, immunologii i szczepień ochronnych. Od 2003 r. pełni funkcję Przewodniczącego Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa. Jest członkiem wielu towarzystw naukowych i uczestniczył w wielu grupach eksperckich opracowujących wytyczne postępowania medycznego.
Autor i współautor 230 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych z zakresu immunologii, szczepień ochronnych, profilaktyki, terapii i kontroli zakażeń oraz zakażeń szpitalnych. Popularyzator wiedzy medycznej, współpracuje z mediami, w 2013 r. otrzymał nagrodę „Wielkiego Edukatora” przyznawaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia.
Lek. Adam Hermann
Inicjator wprowadzenia w 2012 r. metody przeszczepienia mikrobioty jelitowej w Polsce. Wraz z dr Pawłem Grzesiowskim oraz zespołem współpracowników opracował metodykę przeszczepu i wykonał pierwsze zabiegi w Polsce w Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, Wydział Lekarski, doświadczenie zawodowe zdobywał w Szpitalu Secjalistycznym w Elblągu w latach 1997-2003, a następnie w Szpitalu Specjalistycznym im.F.Ceynowy w Wejherowie, gdzie pracuje do chwili obecnej jako Konsultant ds. antybiotykoterapii, Zastępca Ordynatora Oddziału Pediatrii, Audytor wewnętrzny – ISO oraz Przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych. Wykładowca, autor publikacji, trener w zakresie przygotowania szpitali do akredytacji wg standardów Centrum Monitorowania Jakości, konsultant medyczny dla jednostek ochrony zdrowia w zakresie antybiotykoterapii, aktywny członek Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.
mgr Bożena Rychwalska
Dyplomowana pielęgniarka anestezjologiczna, dietetyczka, współinicjatorka wprowadzenia w 2012 r. metody przeszczepienia mikrobioty jelitowej w Polsce. Wraz z dr Pawłem Grzesiowskim wykonała pierwsze zabiegi w Polsce, obecnie koordynatorka zabiegowa w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie.
CENTRUM MEDYCYNY ZAPOBIEGAWCZEJ I REHABLITACJI – dr P. Grzesiowski, mgr B. Rychwalska – zabiegi ambulatoryjne